30 września, 2020

Piotr Pasiewicz „Wieloformy”

w ramach Cracow Art Week Krakers 18-25.10.2020 r

Twórczość Piotra Pasiewicza nie ma granic. To artysta stale poszukujący nowych obszarów, w których mogłaby pojawić się jego twórczość. Dał się nam poznać jako rysownik, artysta malarz, grafik czy twórca street-artu. Każda z tych prac jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Linoryt, sucha pieczęć oraz indywidualne dodatki do każdej odbitki, tworzą kolekcję zróżnicowanych w kolorystyce, fakturze i idei dzieła, w dodatku w wielu odsłonach, pod jedną nazwą Linoryt+.

Na płótnach zaś rodzą się wyimaginowane stwory zaczerpnięte ze świata natury, jakby powiększone pod mikroskopem nieznane nam życie. Występują w wielu formach stąd nazwa tych dzieł: Wieloformy. Zdecydowane, ostre kolory emanują ogromną energią zaś dodatek delikatnych detali piórkiem czy małym pędzlem dodają im subtelności. Ta organiczna forma jest niczym sieć pajęcza. Ale to wciąż dwuwymiarowe działanie na płótnie a dla tego artysty to za mało.

Pasiewicz często wchodzi w trójwymiarową przestrzeń świata wypełniając ją swoimi pomysłami. Czasem jest to performance, czasem zapis video kreowanego świata, a czasem graficzne czy inne działania w opuszczonych i nieuczęszczanych już dawno budynkach, pofabrycznych halach i korytarzach, tęskniących do człowieka. Zostawia w nich zapis pod postacią stworzonego przez siebie języka graficznego. Pojawiający się przekaz artystyczny odnajdujemy niemalże jako malowidła w grocie Lascaux. Pustostan przeobraża w Pełnostan- jak sam go nazywa. A ponieważ żyjemy znów w dobie pisma obrazkowego, szansa na ciekawą czy właściwą interpretację przez odbiorcę jest ogromna. W ten sposób artysta zaprasza nas do dialogu, do wyjścia z szarości dnia w świat wieloobszarowej kreatywności. Jego ciało często staje się narzędziem do wyrażenia aktualnych zagadnień świata, w którym żyjemy, na które trzeba zwrócić uwagę.

W tegorocznej edycji Cracow Art Week – Krakers” hasłem przewodnim jest „Sztuka – pojęcie otwarte”. Ta mnogość artystycznego wymiaru Piotra Pasiewicza jest do odkrycia w całej przestrzeni Galerii Kolekcjoner a także poza nią, gdyż sztuka nie znosi włożenia w sztywne ramy…nawet budynku.

kurator: Ewa Kawałko