20 listopada, 2020

Hemingway – rzeźba Andrzeja Lichoty

FESTIWAL SZTUKI TROPICAL BURNING MAN W BAIA FORMOSA W BRAZYLII

Rzeźba „Hemingway” jest finałowym dziełem w cyklu „Corrida”, który artysta realizował w latach 2017 – 2020. Jest to indywidualna interpretacja postaci pisarza a zarazem dialog z twórcą, który fascynował się „Corridą” i często na niej bywał. Cykl „Corrida” zawiera ponad 30 obrazów olejnych w tym 5 wielkich tryptyków, 16 miniaturowych rzeźb „Toro” oraz rzeźbę „Hemingway”. Rzeźba została po raz pierwszy zaprezentowana podczas
Festiwalu Sztuki Tropical Burning Man w Baia Formosa w Brazylii, gdzie artysta reprezentował Polskę.

REALIZACJA

Obiekt został zrealizowany w czerwcu 2019 roku. W realizacji pomagał zespół złożony z miejscowych, brazylijskich pracowników pod kierunkiem Voitka Kordeckiego. Artysta na bieżąco uczestniczył w procesie realizacyjnym i czuwał nad przebiegiem powstawania rzeźby.

Materiał – metal
Wysokość – 670 cm
Przekątna podstawy – 290 cm
Długość po grzbiecie – 832 cm
Waga około 1000 kg.

SYMBOLIKA KOLORU

W dziele istotna jest także symbolika koloru i jego podziały. Nieprzypadkowo bazę stanowi kolor czerwony, który symbolizuje aktywność, dynamikę, pasję, siłę, temperament, ale także skrajność uczuć. Z kolei pasmo czerni odwołuje się do tajemniczości, seksowności, wyrafinowania, szlachetności i dramatu. Srebrny szpic, niemal jak grot przywołuje na myśl rycerskość, honor i przekonanie o własnej wartości.

SYMBOLIKA ROGU

Forma obiektu nawiązuje do rogu, który z nieregularnej podstawy i początkowo pięciu płaszczyzn rozwija się ku górze, kończąc świecącym srebrnym grotem wymierzonym w niebo niczym rzucone wyzwanie. Symbolika rogu jest bardzo szeroka i różnorodna. Róg zarówno symbolizuje gotowości do walki, promień światła, potęgę duchową, ale i nieśmiertelność, szczęście, piękno, czy inteligencję.

”… Oglądając Corridę nie sposób oprzeć się refleksji, że zwycięstwo matadora możliwe jest tylko dzięki jego sztuce. To samo prawo rządzi życiem artysty i decyduje o przetrwaniu dzieła, przekraczającego wymiar jednej egzystencji. Stanąć oko w oko z tą prawdą – to wyzwanie, któremu sprostać winni nie tylko ci, którzy walczą – także my, ich widzowie …”

TYMCZASEM W KRAKOWIE POJAWIŁA SIĘ MINIATURA

W naszej galerii pojawiła się właśnie miniatura tejże rzeźby. Jej wymiary to: podstawa 22,5 x 22 cm, wysokość: 40 cm. Wykonana jest z mosiądzu i osadzona jest na granitowej podstawie. Zapraszamy do galerii.

https://www.facebook.com/galeriakolekcjoner/posts/848025805931805