29 kwietnia, 2019

Wystawa obrazów Martyny Borowieckiej

10-04-2019 

Martyna Borowiecka

Czasami stojąc przed obrazem widzę ruch

Uwspółcześnione malarstwo iluzji – nowa wystawa w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia

wernisaż: 27 kwietnia 2019, sobota, godz. 11.00

Pawilon Sztuki ERGO Hestia / Kostrzewskiego 1 / Warszawa

wystawa trwa do 10 czerwca 2019

godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, piątek 14.00-17.00

środa nieczynne, czwartek 14.00-18.00 lub po umówieniu telefonicznym +48 513 525 045

dav

W swojej twórczości Martyna Borowiecka, finalistka 11. i 12. edycji konkursu APH, skupia się przede wszystkim na badaniu różnorodnych faktur. Na wystawie „Czasami stojąc przed obrazem widzę ruch” w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia zaprezentowane zostaną prace z najnowszego cyklu artystki. Malarstwo Borowieckiej jest odzwierciedleniem tego, co nieuchwytne – mimo wybranego medium, tworzone przez artystkę prace przedstawiają to, co delikatne i efemeryczne. Artystka inspiruje się malarstwem dawnym, wykorzystując uwspółcześnione symbole, znane z europejskiej ikonografii.

Motyw zasłony to niezwykle ważny symbol w naszej kulturze. Kotara oddziela to, co jawne, od tego, co zwykle pozostaje ukryte. Jest zatem nie tylko elementem zakrywającym, ale także demarkacyjnym – w ikonografii chrześcijańskiej kotara oddziela bowiem widzów od ukrytych prawd, wyodrębnia świat sacrum od profanum. Rozgraniczenie to odnosi się nie tylko do strefy ludzkiej czy boskiej – zasłona oddziela także przestrzeń domową (znaną i naszą) od tego, co zewnętrzne (nieznane i obce).

W malarstwie Martyny Borowieckiej motyw kotary został uwspółcześniony a świadomy dobór symboliki, poparty dogłębnymi badaniami kulturowymi, nadaje jej pracom dodatkową głębię i warstwę interpretacyjną. Artystka portretuje folię – śliską i zimną, rozciągającą swoje krawędzie na niemal całą powierzchnię blejtramu. Tworzy w ten sposób nową wersję trompe l’oeil – malarstwa iluzji, które oszukuje widza pozorem realności i rzeczywistości w namalowanym świecie. To, co widzimy nie jest do końca oczywiste – iluzoryczny sposób malowania oszukuje ludzkie oko, stwarzając wrażenie prawdziwości i namacalności.

Tradycyjnie już otwarciu wystawy w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia towarzyszyć będzie „śniadanie z Artystą”. Otwarta i niezobowiązująca forma spotkania pozwoli skrócić dystans dzielący publiczność i artystę. To także świetna okazja, aby ośmielić widzów do rozmowy z młodym twórcą.

Prace i biogram artystki: 
www.martynaborowiecka.com

dav