13 maja, 2019

Andrzej Lichota – TAUROMACHIA

wernisaż 16 maja 2019 , godz.19.00

wystawa 17 maja – 4 czerwca 2019

Andrzej Lichota – TAUROMACHIA

Instytutu Cervantesa

Kraków Kanonicza 12, 31-002 Kraków

Wystawa obrazów z najnowszego cyklu artysty zatytułowanego Corrida.
Pierwsze obrazy i niejako zapowiedź całej serii zostały zrealizowane jeszcze w roku 2015 jednak  najbardziej istotne prace i ich realizacja przypadają na  lata 2017 – 2019  a inspiracją do nich była obecność artysty w Kordobie właśnie w roku 2017, na widowni areny, podczas corridy. Sezon na corridę zaczyna się w święto Świętego Izydora, czyli w połowie maja. Od tego czasu corrida trwa codziennie przez miesiąc. Przebieg tego, wciąż popularnego w tradycji Iberyjskiej widowiska, wywarł na artyście niezapomniane i bardzo silne wrażenie z którym twórca mierzył się przez kolejne lata. Walka byków bywa postrzegana przez niektórych jako sztuka, która dzieję sie „tu i teraz” i w której główni bohaterowie toczą ze sobą starcie na śmierć i życie. Król Hiszpanii Juan Carlos uważa, że „corrida to wyjątkowa sztuka łącząca w spójną całość choreografię, kostium i muzykę. Matador jest przy tym niczym rzeźbiarz, który urabia nie glinę, lecz zwierzę. Fani na ringu dostrzegają nie tyle ból i cierpienie, ile piękno”. Dramaturgia wydarzenia w gestach i pozach przybieranych zarówno przez byki jak i mężczyzn jest zachwycająca. Naprężone mięśnie i sylwetki są niezwykle sugestywne. Bogactwo barw strojów pikadorów, matadorów i torreadorów, często używane złoto, fuksja, kobalt a dodatkowo żółć słońca i piasku areny, rekompensują niejako przesłaniają przejmujący widok krwi. Publiczność emocjonalnie reaguje na każdy ruch bohaterów uczestnicząc w swoistym teatrze wrażeń. To wszystko poczujemy i zobaczymy na wielkoformatowych płótnach Andrzeja Lichoty. Sam, niemal jak uczestnik przedstawienia za pomocą narzędzi i środków malarskich zmierzył się z nim a Jego silna osobowość artystyczna, została wystawiona na poważną próbę i można powiedzieć, pozostała nieugięta.
Bo nie sztuką jest rozpocząć tak obszerny cykl, ale sztuką jest go ukończyć w triumfie.

Temat Corridy podejmowali też wielcy świata sztuki jak np. Goya czy Picasso a ich dzieła należą do najwybitniejszych przedstawień tego zagadnienia w sztuce. W cyklu obrazów Andrzeja Lichoty można wyróżnić ciekawy malarski dialog z tymi twórcami. Artsyta jeden z obrazów tytułuje bezpośrednio „Goya” a na pięciu deskach tego samego formatu interpretuje Picassa odnosząc się do jego osobowości. Ten zabieg był bezpośrednio inspirowany wizytami w muzeach Picassa w Maladze i Barcelonie.

Trzecia postać uczestnicząca w tym spotkaniu to Ernest Hemingway, wybitny Amerykański pisarz, korespondent wojenny i dziennikarz.
Z walkami byków zetknął się mając 23 lata w Pampelunie, w Hiszpanii. Zachwycił go ten świat i stał się jego wielkim entuzjastą. 1932 roku ukazało się pierwsze wydanie jego książki „Śmierć po południu”, w której opisał wyjątkowo wnikliwie każdy etap walki stoczonej na arenie, a bibliografia do niej obejmowała 3077 tytułów!  W odwołaniu do Hemingway`a  Andrzej Lichota wykracza poza obraz, oczywiście i tu zetkniemy się z obrazem olejnym bezpośrednio zatytułowanym, ale Hemingwayowi została poświęcona również 6 metrowa rzeźba przypominająca róg byka. Niestety stanie ona w dalekiej Brazylii ale na wystawie zobaczymy jej miniaturowy projekt.

Artysta w prezentowanym cyklu ma odwagę doprowadzić obraz do krawędzi limitu materii , wyrazistość, ekspresyjne pociągnięcia pędzla, mięsiste faktury, wibrujące kolory lub ich silna redukcja sprawiają że zatrzymujemy na nich oko i z łatwością dajemy się pochłonąć strukturze obrazu. Energia przeżytych  wydarzeń wciąż jest odczuwalna na płaszczyźnie a my możemy przenieść się za jej pomocą do gorącej Hiszpanii i przeżyć emocje w kontakcie ze sztuką.

Ewa Kawałko

Andrzej Lichota –  ur. 1972r.Artysta malarz, rysownik, reżyser. Ukończył  wydział malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Zajmuje się malarstwem olejnym w nurcie abstrakcji ekspresyjnej, do którego inspiracją są autentyczne przeżycia artysty. Istotnym elementem jego twórczości jest pejzaż, a właściwie jego struktury i fragmenty ale także spotkania i miejsca oraz szeroko pojęte odwołanie się do archetypu.
W jego twórczości malarskiej często światło ściera się z ciemnością a w wyniku tych starć wyłania się kolor. Szerokie impasty, używanie różnorodnych narzędzi, sięganie po środki wyrazu zakorzenione w tradycji informelu oraz wielki format powodują, że obrazy działają niemal monumentalnie.
W wyniku podróży powstały takie cykle jak Australia, Iran, La Gomera oraz Corrida.

Stypendysta Ministra Kultury RP / 2004 / i Erich Pommer Institut / 2011 /. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. I nagroda, Ogólnopolski konkurs rysunkowy Bielsko Biała / 2016 /, kwalifikacja do brytyjskiej BAFTA / 2015 /,  III nagroda – Festiwal Satyry Europejskiej / 2008 /, wyróżnienie Stowarzyszenia Inteligencji Twórczej / 2005 /, I nagroda TVN w konkursie na scenariusz / 2004 /,  wyróżnienie ufundowane przez Ministra Kultury RP / 2003 /

Ważniejsze wystawy indywidualne:

Art Fair Parallax, Kensington Town Hall, London 2018, w Hydropolis we Wrocławiu 2018,  Galerii Zuna we Wrocławiu 2017,  „Ancient Palaces” Villa Monastero, Varenna, Palazzo Galio we Włoszech 2016,  „Abstrakcje – Australia, Iran, La Gomera” w Galerii ARCHETURA w Krakowie 2016/2017,  Festiwalu „Satyrblues” 2009,  St Leonhard i St. Polten w Austrii 2004, Instytucie Polskim w Budapeszcie 2004. W 2008 odbyła się retrospektywna wystawa w Muzeum Karykatury w Warszawie.


Prace znajdują się w kolekcjach m.in:
 Muzeum Miedzi, Muzeum Karykatury w Warszawie, Raiffeisen Bank –  stała ekspozycja w siedzibie Banku, PKN Orlen, GREMI International, BZ WBK, NETIA SA, Sanofi – Aventis, Ministerstwa Rolnictwa, UMWM w Krakowie.

W kolekcjach prywatnych:
 w Nowym Yorku, Londynie, Merzchausen Niemcy, Sydney, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Dubaju i in.

Znany także z twórczości rysunkowej i filmowej. Publikował rysunki i artykuły w najważniejszych polskich tygodnikach i dziennikach w wielu z nich mając autorskie okienka komentatorskie. Juror międzynarodowych festiwali filmowych: w Teheranie, Sydney,  Łodzi, i Baia Formosa w Brazylii.
 Autor książek i albumów zrealizował także blisko 60 krótkich filmów animowanych z których wiele emitowano na antenie TV.