19 listopada, 2019

Wystawa Damiana Bąka w Tytano w Krakowie

W dniu 15 listopada 2019 w Tytano, w pofabrycznych przestrzeniach byłej
Państwowej Fabryce Cygar i Wyrobów Tytoniowych, przy Dolnych Młynów w Krakowie, odbył się wernisaż wystawy obrazów Damiana Bąka.
Wydarzenie zgromadziło wielu miłośników twórczości Damiana, a także tych, którzy po raz pierwszy zetknęli się z jego pracami. Atmosfera była sympatyczna, a świetnie wyeksponowane obrazy były pretekstem do wielu ciekawych rozmów o sztuce i nie tylko. W tle sączyła się muzyka z wiolonczeli, która dodawała splendoru całemu wydarzeniu.

Autor jest absolwentem Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i aktualnie jest w trakcie pracy nad doktoratem.
Jest uznawany za jednego z najciekawszych kontynuatorów nurtu krakowskiej „figuracji metaforycznej”. Dyplom z Malarstwa obronił w 2016 roku w pracowni prof. Janusza Matuszewskiego. Wcześniej uczęszczał do Liceum Plastycznego w Kielcach. Zajmuje się malarstwem olejnym i tatuażem.

Malarstwo Damiana Bąka jest bardzo charakterystyczne poprzez światło jakim Damian operuje. Tematem obrazów często jest człowiek. Bohaterowie wydobywają się z mroku tła, mięsistych draperii, otaczających ich przedmiotów. Patrzą na nas będąc zagadką do odgadnięcia. Od razu zaczynamy snuć domysły kim jest ta osoba. Doszukujemy się wskazówek, które pomogłyby nam w rozwikłaniu tej zagadki. Kolor także jest tu mocnym nośnikiem. Odważnie zestawiane ze sobą nasycone barwy budują atmosferę i kreują scenografię. Można by rzec, że to także malarstwo dialogu między obserwatorem a artystą czy przedstawioną postacią.

Przekonajcie się sami. Wystawa jeszcze dostępna do 5 grudnia 2019 r. Zapraszamy.

Autor zdjęć: Patryk Morzonek